Πρωταθλητής Ελλάδος ο Κοντοειδής στην ξιφασκία

Την κορυφαία διάκριση πέτυχε ο συμπολίτης μας Παναγιώτης Κοντοειδής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών που πραγματοποιείται σήμερα (15/2) και αύριο (16/2). Αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ελλάδος 2020 στη σπάθη ξιφασκίας.

Ο Φιλαδελφειώτης αθλητής της ΑΕΚ έχει μια εξαιρετική πορεία με πολλές ελληνικές και διεθνείς διακρίσεις, συνδυάζοντας την αθλητική του δραστηριότητα με τις σπουδές του, αφού είναι ήδη πρωτοετής φοιτητής στο Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΠΑ.

Μια ακόμη αθλήτρια της ΑΕΚ από την πόλη μας, Χαλκηδονιώτισσα μαθήτρια Βασιλική Θεοδόση κατέκτησε την 3η θέση στις Νέες Γυναίκες ανεβαίνοντας στο βάθρο, ενώ έφτασε μία ανάσα από τον τελικό, καθώς ηττήθηκε στον ημιτελικό με 15-14.

Μοιραστείτε το: Share on Facebook