Ασημένιο μετάλλιο στην ξιφασκία για τον Φιλαδελφειώτη Π. Κοντοειδή

Άλλη μια σημαντική διάκριση πρόσθεσε στην λούσια συλλογή του ο Φιλαδελφειώτης αθλητής της ξιφασκίας Παναγιώτης Κοντοειδής. Κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Κύπελλο Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών φτάνοντας μία ανάσα από την κορυφή, αλλά πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις.

Το Κύπελλο πραγματοποιήθηκε χθες 14/9 στο ΟΑΚΑ και το τμήμα ξιφασκίας της ΑΕΚ είχε ένα πολύ θετικό απολογισμό. Εκτός από τον Παναγιώτη στο βάθρο ανέβηκε και ο Κωνσταντίνος Καραγιώργος, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Επίσης στην 7η θέση πλασαρίστηκε ο Αποστόλης Βιδάλης, στην 9η ο Μιχάλης Αληφράγκης, στην 16η ο Σταύρος Αληφράγκης και στην 26η ο Λουκάς Κοσενάκης, σε σύνολο 35 αθλητών.

Στις Νέες Γυναίκες, η Χαλκηδονιώτισσα μαθήτρια Βασιλική Θεοδόση κατάφερε όχι μόνο να μπει στην οκτάδα, αλλά να κατακτήσει και την 6η θέση. Η Φαίη Βλάχου, με τη σειρά της, κατέλαβε την 17η θέση σε σύνολο 28 αθλητριών.

Στη φωτογραφία επάνω ο Παν. Κοντοειδής με τον προπονητή Θανάση Δελενίκα.

Μοιραστείτε το: Share on Facebook