Νίκη του Ιωνικού επί του ΝΕΟ Ληξουρίου

Με νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο ο Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας καθώς επικράτησε του ΝΕΟ Ληξουρίου με 73-56 για τη 13η αγωνιστική, του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, προσπαθώντας να σταματήσουν από την πρώτη στιγμή τους παίκτες της ομάδας μας παίζοντας σκληρή άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι ότι την πρώτη περίοδο οι 10 από τους 12 πόντους της ομάδας μπήκαν από βολές! Ο coach Δεσποτάκης, κατάφερε να ξεκλειδώσει την πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων και να φέρει το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, ενώ παράλληλα η άμυνα και τα σουτ των περιφερειακών κατάφεραν να δώσουν διαφορά 16 πόντων στη δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο να κλείσει με 38-26 υπέρ του Ιωνικού!

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 59-35 και την τέταρτη περίοδο η ομάδα να κάνει εξοικονόμηση δυνάμεων και να ξεκουράζει παίκτες και τελικά ο αγώνας να τελειώνει με 73-56 υπέρ της ομάδας της πόλης μας.

Ο Πέττας «έφαγε» πολύ ξύλο και ο Δεσποτάκης τον έβγαλε να τον προστατέψει αλλά η ομάδα έδειξε ότι μπορεί να λειτουργήσει σαν καλοκουρδισμένο σύνολο και να φέρει αποτελέσματα με την καλή άμυνα και το σκοράρισμα από όλες τις θέσεις!

Καθάρισαν το παιχνίδι οι ψηλοί (Χριστόδουλος 12 πόντοι, Κατιάκος 9 πόντοι), Μουμπάρακ (18 πόντοι, 3 τρίποντα) και Γρύλλης (12 πόντοι, 1 τρίποντο) σε καλή ημέρα από την περιφέρεια και πολύ καλή παρουσία από τους μικρούς, που έδειξαν ότι δικαίως διεκδικούν θέση στη πεντάδα!

Τέλος ο Δεσποτάκης

Τη χαρά της εύκολης νίκης διαδέχθηκε η παραίτηση του coach Μάριου Δεσποτάκη από τον πάγκο της ομάδα για προσωπικούς λόγους.

Ο Μάριος, από την πρώτη ημέρα που ανέλαβε την ομάδα, κέρδισε με την αγάπη για τη δουλεία του, την εμμονή στην τελειότητα, την εργασιομανία, το ήθος και τη σοβαρότητα του, χαρακτηριστικά που τον κάνουν να ξεχωρίζει όχι μόνο σαν προπονητή, αλλά και σαν άνθρωπο. Είναι ο αποκλειστικά υπεύθυνος για τη μεγάλη αλλαγή της εικόνας της ομάδας, εικόνα που μας δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες για το μέλλον καθώς ο Μάριος δημιούργησε ένα σύνολο ανταγωνιστικό που θα μπορούσε άνετα να παίζει σε ανώτερη κατηγορία.

Ο Ιωνικός ΑΣ Νέας Φιλαδέλφειας ευχαριστεί για την άψογη συνεργασία τον ΚΥΡΙΟ Δεσποτάκη και του εύχεται τα καλύτερα στη συνέχεια της πολλά υποσχόμενης επαγγελματικής του καριέρας!

Μοιραστείτε το: Share on Facebook